dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie
łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie
podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie
świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie


O kalendarzu

Grono biegających z psami co roku powiększa się. Czworonożny przyjaciel człowieka jest doskonałym motywatorem, chce biegać niezależnie od pogody i nie przeszkadza mu to, że jego partner czasami biegnie nieco wolniej. Niektóre biegające psy są w stanie sprawić, że człowiek znajdujący się po drugiej stronie linki amortyzującej biegnie o wiele szybciej. Dużo szybciej...
Rekord świata w biegu na 5 km należy do Joshua Cheptegei z Ugandy i wynosi 12:51. Inny biegacz, brytyjczyk Ben Robinson pobiegł ten dystans w czasie 12:24 tyle, że z psem.
Właśnie dla tych co biegają z psem albo dopiero mają zamiar biegać, powstał ten kalendarz biegów. Wszak starty w zawodach są nieodzownym elementem budowania kondycji. Warto też od czasu do czasu wystartować w zawodach dla naszego czworonożnego przyjaciela - pies to zwierzę stadne.
Biegi promowane w kalendarzu zostały wstępnie podzielone na 6 kategorii: canicross, dogtrekking, biegi różne, biegi masowe przyjazne dla biegających z psami i zawody psich zaprzęgów.
  1. Termin canicross wydaje się oczywisty - jest to bieg z psem na czas, po wyznaczonej trasie.
  2. W przypadku dogtrekkingu sprawa już się nieco komplikuje. Teoretycznie jest to bieg na orientację z psem, ale wielu organizatorów biegów amatorskich nazywa tak każdy bieg z psem. Dlatego drugą kategorię nazwaliśmy po prostu biegami na orientację, a to czy zawody zwane przez organizatora dogtrekkingiem znajdą się w tej kategorii czy w pierwszej decydują zapisy w regulaminie.
  3. Do kategorii biegi różne wrzuciliśmy spacery z psem, spotkania towarzyskie ale również biegi z przeszkodami takie jak HDR. Mimo wielkiej popularności jaką się cieszą biegi z przeszkodami, ich ilość przypadająca w ciągu roku jest jednak jeszcze bardzo mała. Zbyt mała, żeby tworzyć na ten rodzaj biegów osobną kategorię.
  4. Kategoria biegi masowe przyjazne dla biegających z psami to wszystkie tradycyjne biegi, w których można wystartować z psem. O umieszczeniu takich zawodów w naszym kalendarzu decyduje tylko jedno - odpowiedni zapis w regulaminie biegu. Wyjątkiem są wydarzenia samodzielnie dodane przez organizatora za pomocą formularza DODAJ BIEG. Trzeba tylko pamiętać, że na biegach masowych biegacze z psami są gośćmi i start w takich zawodach należy traktować rekreacyjnie. Jakiekolwiek ściganie się, walka o miejsce może być niebezpieczne dla psa i innych uczestników biegu. Na starcie ustawiamy się zawsze na końcu.
  5. Zawody psich zaprzęgów to już zupełnie inna liga i inne zasady dotyczące uczestnictwa. Osoby niezorientowane muszą uważać, żeby nie wybrać się na bieg, w którym można startować tylko z licencją zawodniczą. Kategoria dla zorientowanych w temacie, profesjonalnych biegaczy.

Jak dodać zawody do kalendarza?

  1. najprościej (to może zrobić każdy) - skorzystaj z formularza na dole strony. Wpisz imię, adres e-mail, link do strony internetowej lub wydarzenia na facebook-u.
  2. organizatorzy mogą dodawać swoje zawody samodzielnie z pomocą formularza, do którego link znajduje się na górze strony - Formularz

Trzebnicki Klub Psa

Wiesz o jakimś biegu, którego tu nie ma?