dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie
łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie
podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie
świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie


O bieganiu z psem

Nic tak nie motywuje biegacza do wyjścia na trening jak widok psa cieszącego się z tego, że idzie pobiegać.

Mam 8 letnią sukę: gdy nie biega tylko śpi. Wystarczy, że przyjdzie pora treningu a ta mała terrorystka już wie co robić, żeby przypadkiem nie przyszło mi do głowy, że dzisiaj mi się nie chce biegać. Po treningu jest szczęśliwa i zmęczona.... przez 3 godziny.

Ładnie biegnie z przodu ale nie ciągnie. Nie jest dużym psem. Ja z kolei, nie jestem sprinterem, starty w zawodach traktuję jako hobby, sposób na miłe spędzenie wolnego czasu, więc nawet specjalnie mi to nie przeszkadza. Biegam dla przyjemności. Nasze treningi nazywam biegowymi spacerami z psem.

Nie każdy pies, który biega jest w stanie spowodować, że człowiek znajdujący się po drugiej stronie linki zacznie przemieszczać się szybciej. Do tego potrzebny jest wojownik. Miałem kiedyś przyjemność biegać z takim przez kilka miesięcy. To zupełnie inne bieganie. Trzeba bardzo uważać, łatwo o kontuzję ale biega się szybciej - to bardzo przyjemne.

Jeżeli Twój pies rwie do przodu, mocno ciągnie, a Ty potrafisz szybko biegać to walcz, pracuj... Konkurencja w Polsce jeszcze nie jest zbyt wielka, nawet przeciętni biegacze stają na podium biegnąc w kategorii z psem. Są tacy, co specjalnie pożyczają psa po to tylko, żeby wystartować w jakichś zawodach canicrossu lub dogtrekkingu by mieć większe szanse na premiowane miejsce.

Jeżeli Twój pies to tylko motywator tak jak mój, nie przejmuj się. Takich jak my jest większość a bieganie samo w sobie spowoduje, że będziecie zdrowsi i szczęśliwsi: Ty i Twój pies.

Rekord świata w biegu na 5 km wynosi 12 minut i 51 sekund. Brytyjczyk Ben Robinson pobiegł ten dystans z psem w czasie 12 minut i 24 sekundy czyli prawie pół minuty szybciej.

Prędkość biegu psiego zaprzęgu jest sumą prędkości biegacza i siły ciągu psa. Co się dzieje z człowiekiem, (który załóżmy sam biega 5 km w 20 minut) podczas biegu w zaprzęgu z silnym szybkim psem. Biegacz stawia około 180 kroków na minutę (to tzw. kadencja). 180 razy w ciągu minuty jest w fazie podporowej i 180 razy w fazie lotu. Pies ciągnie i w czasie gdy jego przewodnik unosi się nad ziemią przeciąga go za każdy razem do przodu o dodatkowe 10 cm. Daje to wzrost prędkości o 18 metrów na minutę. Czyli w 20 minut psi zaprzęg pokonuje nie 5 km a 5,36 km. Na mecie zawodów na 5 km ten biegacz z psem będzie w takim razie o jedną minutę i 20 sekund wcześniej.  Oczywiście te dodatkowe 10 cm na każdy krok to założenie czysto teoretyczne.

Czy pies jest w stanie spowodować, że człowiek, który biega w tempie jeden kilometr w 4 minuty nagle w zaprzęgu z psem będzie w stanie pokonać jeden kilometr w dwie i pół minuty? To niemożliwe.

9 lutego 2020 roku w Polsce odbyły się trzy biegi z psem. Tylko w Ostrowie Wielkopolskim w biegu na 5 km biegacze z psami osiągnęli wynik lepszy niż biegacze bez psów. Przyjrzyjmy się wynikom najlepszych biegaczy w każdej z kategorii:

Bieg na 5 km w ramach 7. Zimowej zaDyszki w Ostrowie Wielkopolskim
bieg z psem
1. Adam Kołodziej - 16:58
2. Michał Kubiak - 17:48
3. Anna Karcz - 17:56
bieg bez psa
1. Marek Jankowski - 18:03
2. Łukasz Sobera - 18:10
3. Michał Centka - 18:58

Bieg na 6,6 km w podczas Łódzkich Biegów Górskich
bieg z psem
1. Bartek Sobecki - 27:03
2. Maciej Łukomski - 27:40
3. Joanna Spułtowska - 30:10
bieg bez psa
1. Szymon Chojnacki - 24:21
2. Aleksander Bernaciak - 25:32
3. Piotr Tkaczewski - 27:26

Bieg na 21 km na 6 łap podczas Turbacz Winter Trail w Nowym Targu
bieg z psem:
1. Piotr Dronszczyk - 2:23:25
2. Krzysiek Gawin - 2:33:21
3. Piotr Gębala - 2:36:55
bieg bez psa
1. Grzegorz Opiał - 1:55:02
2. Piotr Biernawski - 1:55:20
3. Dawid Atanasow Ancew - 1:55:48

Wymienione wyżej biegi się różnią. W Ostrowie biega się prawie po płaskim terenie, w Łodzi jest przewyższenie 60 metrów a w Nowym Targu różnica w terenie dochodziła do 500 metrów i do tego jeszcze na trasie leżał śnieg.

Mimo tego, że wszyscy wymienieni wyżej biegacze mieli imponujące czasy to jednak największe wrażenie zrobili na mnie zawodnicy, którzy wystartowali z psem w Ostrowie Wielkopolskim. Cała trójka (w tym jedna kobieta) ma czas lepszy niż zwycięzca biegu bez psa. Wygląda na to, że  Ostrów Wielkopolski staje się powoli stolicą canicrossu w Polsce.

Na koniec muszę się z czegoś wytłumaczyć. Bieg z psem, czyli canicross jest dyscypliną psich zaprzęgów. Próbowałem na stronie Polskiego Związku Psich Zaprzęgów znaleźć jakieś informacje do tego artykułu na temat rekordów Polski w canicrossie i poległem. Może ktoś wie jak na ich stronie (mushing.pl) cokolwiek znaleźć - ja nie mam pojęcia. Przykre to. Mamy wielu wybitnych sportowców w dyscyplinach psich zaprzęgów i wiedzę na ich temat powinniśmy czerpać ze strony Związku a nie z ich profili na portalach społecznościowych.

Z biegowym pozdrowieniem
Andrzej Podrez

Trzebnicki Klub Psa

Wiesz o jakimś biegu, którego tu nie ma?